Drukuj

Witamy

Jan Jagielski 602709583. Opublikowano w Pierwsza Pomoc "999"

PIERWSZA POMOC

Nie bądź bierny, Nie bój się i Działaj!

Twoje działanie może uratować komuś życie.

 

Pierwsza pomoc to bardzo ważne zagadnienie. Niebezpieczne sytuacje mogą przytrafić się Nam się zarówno w domu, w drodze do pracy jak i w czasie wolnym. Bardzo ważne jest wtedy, szybkie skuteczne, a zarazem rozważne zachowanie. Nasze działania mogą zapobiec nieszczęściu oraz uratować komuś życie.

Zawsze najpierw sprawdź, czy bezpiecznie możesz udzielić pomocy. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania ratownicze dbaj o bezpieczeństwo: swoje jako ratownika, osoby poszkodowanej oraz ewentualnych osób trzecich.

Ostrożnie zbadaj poszkodowanego. Sprawdź, czy jest przytomny, oraz skontroluj podstawowe funkcje życiowe, przede wszystkim oddech. Delikatnie odchyl jego głowę do tyłu, często ten ruch przywraca normalny oddech.

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny ułóż go w pozycji bezpiecznej – bocznej ustalonej.

Jeśli poszkodowany nie oddycha i przestało pracować jego serce, zastosuj resuscytacje krążeniowo-oddechową.

Jeśli poszkodowany ma krwotok, staraj się go zatamować.

Jeśli poszkodowany ma poważne obrażenia głowy, szyi lub pleców, nie wolno go ruszać, chyba, że ratujemy go przed pożarem lub wybuchem itp.

U ofiar wypadków samochodowych zawsze należy podejrzewać uszkodzenie kręgosłupa.

Jeśli wiesz, że nie jesteś już w stanie sam nic więcej zrobić wezwij pogotowie.

 

W tej zakładce dowiesz się, co należy zrobić w wyżej wymienionych sytuacjach oraz jak zachować się w innych wypadkach, które również wymagają pierwszej pomocy.